Ford Auto Web

Fusion Forum - Forum majitelov a priaznivcov auta Ford FUSION   |  Pozri si Ford Auto Web

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ako zistit vek baterie - rok/datum vyroby baterie - z kodu

 
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Elektroinstalacia, elektronika
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Cobalt



Joined: 02 Oct 2008
Posts: 12
Location: Banska Bystrica

PostPosted: Sat Mar 16, 2013 5:04 pm    Post subject: Ako zistit vek baterie - rok/datum vyroby baterie - z kodu Reply with quote

UPRAVENE AUTOROM 19.3.13: hanýsek starší nasiel informaciu ako sa oznacuje datum vyroby na bateriach Ford. - Po pozreti mojej baterie musim priznat, ze som sa v konspiracnych teoriach o prestarnutych bateriach mylil (- a hadam aj Chvalabohu!)


Zdarek priatelia, tak tuto zimu mi odisla bateria... Su to 4,5 roka od kupy Fufnika (r. vyroby 2008) a tak som zacal hladat co dalej... - pri hladani na nete som narazil na informaciu, ze Silver-Calcium baterie by mali standardne vydrzat minimalne 6 rokov, tak som chcel zistit kedy bola ta moja vyrobena a ono to vobec nie je take jednoduche ako som si myslel...

Poznamka: Toto oznacovanie NEpouzivaju baterie Ford) Zvycajne vyrobca na vrchnu stranu baterie vygraviruje/vypali dlhy kod, no pre nas je zaujimave len prve pismeno a cislica - pismeno znamena mesiac (A-januar, B-februar, C-marec... [I sa vraj preskakuje]) a cislica je posledne cislo roku, v ktorom bola bateria vyrobena... teda bateria vyrobena v marci 2013 bude mat vypaleny kod zacinajuci C3...

VARTA (- uz neviem ci len v Anglicku alebo celosvetovo...) pouziva na oznacenie stvrtroka v ktorom bola bateria vyrobena farebne terciky - podla farby viete s pomocou tabulky urcit rok a kvartal, kedy bola vyrobena. Tabulka farebneho kodu tu: http://www.partnernet.varta-automotive.co.uk/autad/uploads/uk.partnernet/files/Farbkennzeichnung_UK.pdf

Pre baterie Ford Silver-Calcium je datum vyrazeny na minusovom pole - pozri nizsie prispevok od hanýsek starší (len doplnim, ze obe cisla su dvojciferne...)

(zysok spravy zmazany autorom 19.3.2013, pre (-ako sa preukazalo) nepravdive informacie - Sorry pani, ze som narobil zmatok... Embarassed )[/url]
_________________
Ford Fusion 1.4 TDCi - FlairX - 10/2008 - moondust silver
Ta-daaaa - a mame nase prve auticko...


Last edited by Cobalt on Fri Mar 22, 2013 9:17 pm; edited 4 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Sat Mar 16, 2013 5:44 pm    Post subject: Reply with quote

Nuž ja to mam auto kupene teraz tomu bolo 5 rokov a aku je v poriadku. Sem tam ju však nabijem nabijačkou LIDL. Ale nie často. Naposledy pred zimou.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Cobalt



Joined: 02 Oct 2008
Posts: 12
Location: Banska Bystrica

PostPosted: Sat Mar 16, 2013 7:01 pm    Post subject: Reply with quote

Duves dik za odpoved, - Ja som ale skor chcel vediet ci aj niekomu inemu sa v aute "objavila" prestarnuta baterka...
_________________
Ford Fusion 1.4 TDCi - FlairX - 10/2008 - moondust silver
Ta-daaaa - a mame nase prve auticko...
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Sat Mar 16, 2013 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

Tak asi nějaká baterie ze skladových zásob u výrobce. Já sem třeba měnil baterii zhruba po čtyřech letech. A nějak jsem to neřešil. Prostě byla vadná, tak jsem koupil novou a jezdím dál. Je to spotřební materiál.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Sat Mar 16, 2013 8:26 pm    Post subject: Reply with quote

Cobalt wrote:
Duves dik za odpoved, - Ja som ale skor chcel vediet ci aj niekomu inemu sa v aute "objavila" prestarnuta baterka...

Aha, pochopil som.
Nuž ja som zasa mal patalie s niečim inym. Kto vie, či to niekto nedemontuje a nedava tam stare veci (do novych aut u predajcov).
Tu baterku, niekde čerpadlo posilovača riadenia...atd

http://fusion.fordclubs.org/forum/viewtopic.php?t=801&postdays=0&postorder=asc&start=0

_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Cobalt



Joined: 02 Oct 2008
Posts: 12
Location: Banska Bystrica

PostPosted: Sat Mar 16, 2013 10:11 pm    Post subject: Reply with quote

zdenal8 wrote:
Tak asi nějaká baterie ze skladových zásob u výrobce. Já sem třeba měnil baterii zhruba po čtyřech letech. A nějak jsem to neřešil. Prostě byla vadná, tak jsem koupil novou a jezdím dál. Je to spotřební materiál.


No hej - spotrebny material to je, ale nepotesi, ked kvoli nejakemu hajzlikovi musis kupovat novu kazde 4 roky namiesto raz za 9 rokov... - co som cital recenzie pri hladani nahrady, tak vacsina ludi, co mali funglovky tieto Silver/resp. Varta Silver (pravdepodobne rovnaky vyrobca)... tak im vydrzali 8-9 rokov v priemere...
Inak maximalna doba skladovania tychto baterii je 18 mesiacov... tak by som fordakov vytahal za usi, ak mi tam pri vyrobe supli "polomrtvolku" zo skladovych zasob...
_________________
Ford Fusion 1.4 TDCi - FlairX - 10/2008 - moondust silver
Ta-daaaa - a mame nase prve auticko...
Back to top
View user's profile Send private message
SEKYC



Joined: 07 May 2011
Posts: 414
Location: Roudnice n.L

PostPosted: Sun Mar 17, 2013 10:18 am    Post subject: Reply with quote

No u novýho auta to nase-re,tato prasárna je dost rozšířená u bazarů,z mé zkušenosti v AAA,jsem koupil manželce C3 a hned první zimu klekla baterie,jak jsem ji vyndal hned jsem se vytočil - auto vyrobený 2003 mělo baterii z roku 2004 takže ji tam šouply v tom jejich dost věhlasnym servisu AAA,baterka byla asi nějakým umělcem umučená skoro k smrti.Koupil jsem VARTA BLUE od tady- http://www.pneuconex.cz/katalog-zbozi/autobaterie/_v=18/_c=54-6555/_strana=1
_________________
Ford Fusion (FUFÍK) 1.4 16V 59kw Comfort RedTango 5/2010 6,4l // Hyundai i10 1.2 16V 57kW 01/2009 ( divoká červená karkulka)
Back to top
View user's profile Send private message
hanýsek starší



Joined: 29 Nov 2009
Posts: 440

PostPosted: Mon Mar 18, 2013 7:33 pm    Post subject: Re: Ako zistit vek baterie - rok/datum vyroby baterie - z ko Reply with quote

Cobalt wrote:
Zdarek priatelia, tak tuto zimu mi odisla bateria... Su to 4,5 roka od kupy Fufnika (r. vyroby 2008) a tak som zacal hladat co dalej... - pri hladani na nete som narazil na informaciu, ze Silver-Calcium baterie by mali standardne vydrzat minimalne 6 rokov, tak som chcel zistit kedy bola ta moja vyrobena a ono to vobec nie je take jednoduche ako som si myslel, ale nakoniec som sa k tomu dopatral (a prinieslo to neprijemne prekvapenie Evil or Very Mad ... ) a tak to tu vesiam - mozno to pomoze aj inym...

Vyrobca na vrchnu stranu baterie vygraviruje/vypali taky dlhy kod, no pre nas je zaujimave len prve pismeno a cislica - pismeno znamena mesiac (A-januar, B-februar, C-marec... [I sa vraj preskakuje]) a cislica je posledne cislo roku, v ktorom bola bateria vyrobena... teda bateria vyrobena v marci 2013 bude mat vypaleny kod zacinajuci C3...

Co ma ale dorazilo je fakt, ze moja bola E4... - teda maj 2004! - 9 rokov stary kus (a najvyssi cas aby sa porucala)... a teda vyvstava otazka ako sa v roku 2008 dostala do noveho stroja prestarnuta (vtedy 4+ roky stara) bateria... - hmm alebo mi ju nejaky dobrak v servise (autorizovanom), pripadne chlapik, co mi za poplatok registroval auto na policii, vymenil... to uz asi nezistim... Kazdopadne si novu bateriu idem viditelne oznacit, popisat, tak, aby nikoho nepokusalo mi ju vymienat...

A zaujimalo by ma, ako ste na tom vy - co sa tyka roku vyroby baterie v porovnani s rokom vyroby vozidla (teda ti, co mate este povodnu bateriu od kupy)...


To Cobalt:
Mám Fofíka vyrobeného 7.9.2009.Dnes jsem se byl schválně podívat v garáži na baterii a nalezl jsem tam vypálený následující kód:

E2C 983271 0060 F43 – takže moje první dva znaky: E2

Dle tebou zjištěných informací mám tedy v mém autě z 9/2009 baterii vyrobenou v květnu 2002 (5/2002) ???
To snad proboha nemůže být pravda !!!
Že by výrobce Ford dostal do prvovýroby 7let starou baterii od výrobce a namontoval ji???
Kde jsi ty informace vypátral???Asi by nás to všechny docela zajímalo.
Dík za odpověď.
Back to top
View user's profile Send private message
hanýsek starší



Joined: 29 Nov 2009
Posts: 440

PostPosted: Mon Mar 18, 2013 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

Ještě jedny info:



+

Back to top
View user's profile Send private message
Cobalt



Joined: 02 Oct 2008
Posts: 12
Location: Banska Bystrica

PostPosted: Mon Mar 18, 2013 10:31 pm    Post subject: Reply with quote

To hanýsek starší
Kde som k tomu prisiel: - nuz ked som na baterii nanasiel ziadne "Datum vyroby: XX.XX.XXXX" tak som googlil... wikipedia a dalsie zdroje - celkovo som toho preklikal asi 6-7 stranok a ked vsetky pisali to iste, tak som to povazoval za dost spolahlive, obzvalst, ked som taky kod na baterii nasiel a nenasiel som ani jednu stranku, kde by to niekto vysvetloval inak...

Ale ta prirucka co si zavesil ma teraz dost zaskocila... - Zajtra pozriem ten negativny pol, ci tam mam nieco vyrazene... (len mi nejde do hlavy, ako pomocou jeden cislice chcu oznacit kazdy z 52 kalendarnych tyzdnov v roku...?) A este je otazne, ci bude na pole iny datum ako v tom kode... -Dam vediet.

No kazdopadne, ak sa system oznacovania co som uviedol nevztahuje na Ford baterie, tak to ten moj prvy prispevok musim prepisat... Kurnik sopa - clovek chce pomoct a nakoniec narobi viac skody ako uzitku... Confused


Par linkov na tu informaciu napr. tu (anglictina):
http://en.wikipedia.org/wiki/Automotive_battery#Freshness (cast "Freshness")
http://www.wikihow.com/Buy-a-Car-Battery (bod 3)
http://mechanics.stackexchange.com/questions/2814/how-do-i-know-when-a-car-battery-was-produced
http://www.managemylife.com/mmh/questions/277653-age-battery
atd... - vlastne vsetky stranky hovoria to iste...
_________________
Ford Fusion 1.4 TDCi - FlairX - 10/2008 - moondust silver
Ta-daaaa - a mame nase prve auticko...
Back to top
View user's profile Send private message
Cobalt



Joined: 02 Oct 2008
Posts: 12
Location: Banska Bystrica

PostPosted: Mon Mar 18, 2013 10:42 pm    Post subject: Reply with quote

To hanýsek starší - este mam otazku - to je standardna prirucka? - ked som hladal informacie k baterii, tak toto som tam nevidel...
_________________
Ford Fusion 1.4 TDCi - FlairX - 10/2008 - moondust silver
Ta-daaaa - a mame nase prve auticko...
Back to top
View user's profile Send private message
Cobalt



Joined: 02 Oct 2008
Posts: 12
Location: Banska Bystrica

PostPosted: Tue Mar 19, 2013 6:18 pm    Post subject: Reply with quote

Dnes som pozrel bateriu a... priznavam, ze som sa mylil.
Ford Silver-Calcium maju skutocne datum vyroby vyrazeny na minus-pole... Moj bol 16/08 - takze bateria bola v poriadku pri kupe auta... Jedina zahada je preco okrem fordackeho oznacenia je na baterii aj ten "standardny" kod, ktory ma zmiatol... (mozno je tam vyrazeny pri vyrobe "prazdnej" baterie a Ford vyrazi svoj datum na minus-pol az ked naleje elektrolyt a zprevadzkuje ju... kto vie... )
(povodny prispevok som zoskrtal, nech neplasim dalsich ludi. A zaroven sa chcem ospravedlnit vsetkym, ktorym som sposobil stresove stavy).
_________________
Ford Fusion 1.4 TDCi - FlairX - 10/2008 - moondust silver
Ta-daaaa - a mame nase prve auticko...
Back to top
View user's profile Send private message
hanýsek starší



Joined: 29 Nov 2009
Posts: 440

PostPosted: Wed Mar 20, 2013 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

Cobalt wrote:
To hanýsek starší - este mam otazku - to je standardna prirucka? - ked som hladal informacie k baterii, tak toto som tam nevidel...


To Cobalt:
Info jsem čerpal z následujícího odkazu:

https://www.fordservice.cz/data//Katalogy/Baterie%20katalog%202206%20CZ%20print%20NEW.pdf

Jsem rád, že se vše kolem značení vysvětlilo a ty jsi vše uvedl na správnou míru. Smile Smile Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Cobalt



Joined: 02 Oct 2008
Posts: 12
Location: Banska Bystrica

PostPosted: Thu Mar 21, 2013 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

To Hanysek starsi - velmi dobre informacie... skoda, ze som to nedostal do ruky pri kupe auta - mat to precitane pred rokmi, tak myslim, ze by ste bateria zila Smile
_________________
Ford Fusion 1.4 TDCi - FlairX - 10/2008 - moondust silver
Ta-daaaa - a mame nase prve auticko...
Back to top
View user's profile Send private message
Cobalt



Joined: 02 Oct 2008
Posts: 12
Location: Banska Bystrica

PostPosted: Fri Mar 22, 2013 9:15 pm    Post subject: Reply with quote

Kurnik! Shocked aj Varta to robi inak, tak som do povodneho prispevku doplnil farebne oznacovanie baterii varta...
_________________
Ford Fusion 1.4 TDCi - FlairX - 10/2008 - moondust silver
Ta-daaaa - a mame nase prve auticko...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Elektroinstalacia, elektronika All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group