Ford Auto Web

Fusion Forum - Forum majitelov a priaznivcov auta Ford FUSION   |  Pozri si Ford Auto Web

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Jezdím celoročně na ZIMNÍ penumatiky
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Podvozok, brzdy, kolesa, pneumatiky
View previous topic :: View next topic  

Přezouváš pneumatiky dle ročního období?
RozhodnÄ› ano. (letnĂ­ a zimnĂ­ pneu)
82%
 82%  [ 14 ]
Nepřezouvám, celoročně jezdím na zimních pneu.
0%
 0%  [ 0 ]
Zatím jsem přezouval, ale uvažuji o možnosti jezdit jen na zimních pneu.
17%
 17%  [ 3 ]
Total Votes : 17

Author Message
pnboss



Joined: 15 Aug 2009
Posts: 71
Location: Ova

PostPosted: Tue Jan 21, 2014 6:03 pm    Post subject: Jezdím celoročně na ZIMNÍ penumatiky Reply with quote

Ahoj FoFusáci. Už nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou, že přestanu kupovat a přezouvat na letní pneumatiky a budu jezdit jen na zimní - celoročně. Je s tím samozřejmě spojena větší spotřeba paliva, rychlejší opotřebení pneu, hlučnost a nepochybně snížení kvality jízdních vlastností v letních měsících. Na druhou stranu se zruší pořizovací náklady na letní pneu.
Snažím se zjistit, kolik z vás už tohle aplikuje a jaké jsou vaše postřehy....?

PS: jezdím na 80% městský provoz a ročně dám do 7 tis. najetých km
_________________
Fusion 1,4 58kw, r.v. 2008., LPG, nejporuchovější vůz v moravskoslezském kraji.
Back to top
View user's profile Send private message
Ivašek a spol.



Joined: 29 Mar 2008
Posts: 3292
Location: Dětmarovice, okres Karviná

PostPosted: Tue Jan 21, 2014 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Doporučuji přečíst nějaký test letní vs. zimní gumy v létě - jestli nějaká ta tisícovka stojí za ten hazard se životem..
BTW myslím, že nějak extra neušetříš, protože když budeš mít jednu sadu,tak ji sjedeš rychleji než 2 (budeš tedy muset kupovat častěji nové), nemluvě o rychlejším sjíždění v létě Wink
Nevím, je to každého věc, ale tenhle typ "šetření" (tak samo přezouvání gum místo koupi celé sady i s diskem) mi připadá nelogický, protože v konečném důsledku ani moc neušetříš Rolling Eyes
_________________
Ford Fusion "4x4" EBONY, Blue Ocean, 1.4 Duratec, Comfort X, PP, fólie, 3/2008

http://picasaweb.google.sk/Ivasekaspol/FordFusion#
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Tue Jan 21, 2014 7:56 pm    Post subject: Re: Jezdím celoročně na ZIMNÍ penumatiky Reply with quote

pnboss wrote:
Ahoj FoFusáci. Už nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou, že přestanu kupovat a přezouvat na letní pneumatiky a budu jezdit jen na zimní - celoročně. Je s tím samozřejmě spojena větší spotřeba paliva, rychlejší opotřebení pneu, hlučnost a nepochybně snížení kvality jízdních vlastností v letních měsících. Na druhou stranu se zruší pořizovací náklady na letní pneu.
Snažím se zjistit, kolik z vás už tohle aplikuje a jaké jsou vaše postřehy....?

PS: jezdím na 80% městský provoz a ročně dám do 7 tis. najetých km

No jedine nejake nove velke SUV, tam maš o to vystarane.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
pnboss



Joined: 15 Aug 2009
Posts: 71
Location: Ova

PostPosted: Tue Jan 21, 2014 8:18 pm    Post subject: Reply with quote

No, čekal jsem takové reakce. Smile
Popravdě řečeno, sám jsem do teď poctivě přezouval.
Už mě to ale fakt nebaví a těch peněz, co to pořád stojí... Very Happy
_________________
Fusion 1,4 58kw, r.v. 2008., LPG, nejporuchovější vůz v moravskoslezském kraji.
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Tue Jan 21, 2014 9:23 pm    Post subject: Reply with quote

No já o této variantě už taky uvažuju. Za rok teda najedu tak dvojnásobek co ty. Ve tvém případě bych asi taky letní vynechal. Protože při tomhle nájezdu kilometrů, pokud budeš u zimních dodržovat to stáří pneu do 5ti let (někdo uvádí 4 roky), tak je nemáš šanci za ty zimy ani sjet. Takže bych řekl, že se ti to vyplatí.
Sice se ti o něco zvedne spotřeba, ale nejspíš si toho ani nevšimneš. Já každou chvilku tahám vlek, takže to ani moc neřešim. Blikne to, tak jedu dotankovat.
Už o tom začínám taky vážně přemýšlet, protože na příští zimu už budu potřebovat nový pneu a letní jsou taky tak na sezonu. Takže na podzim obuju nový zimáky a zvažuju je dát na hliníky. koupit něco lepšího a na jaře už nepřezouvat. Něco jako děda Komárek, co na jaře už nezaseje Smile. I když teď budu mít ještě jedny letní pneu na hliníkách od bráchy, tak asi ještě dojezdím i ty. Ty budou taky tak na sezonu.
Mimochodem některá SUV jezdí už z výroby na pneu M+S. Celoročně. Hlavně ty verze určené i do terénu.

Ovšem je otázka času, kdy zalobují výrobci a prodejci pneumatik a používání letních pneu bude uzákoněno stejně, jako používání zimních.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
SEKYC



Joined: 07 May 2011
Posts: 414
Location: Roudnice n.L

PostPosted: Tue Jan 21, 2014 9:58 pm    Post subject: Reply with quote

Toto je hodně špatný rozhodnutí,asi hodně s vás už někdy dojíždělo ojetý zimáky přes léto,no dalo se to,ale ty měli 2-3mm,až v červenci vyjedeš s 8mm a čerstvě novými zimáky napuštěný silikou Laughing -to až v dálce uvidíš zatáčku tak abys hned začal zatáčet Very Happy ty budou při těch 40stupních jak žvejkačka a o brzdění ani nemluvě.Ted nevím jak to u nás je legislativně ale když už tak koupit univerzály,měl jsem je na berlingu,teda koupil jsem je už s nima a byly v pohodě ,měl jsem přesně tyto: http://pneumatiky.heureka.cz/vredestein-quatrac-2-175-80-r14-88t/galerie/?obrazek=358ce36a93bdcb43274a8bd39e8708c7
_________________
Ford Fusion (FUFÍK) 1.4 16V 59kw Comfort RedTango 5/2010 6,4l // Hyundai i10 1.2 16V 57kW 01/2009 ( divoká červená karkulka)
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Wed Jan 22, 2014 7:31 am    Post subject: Reply with quote

Ano, asi tie celoročné
http://pneumatiky.heureka.sk/kleber-quadraxer-195-55-r16-91h/specifikace/#section
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
pnboss



Joined: 15 Aug 2009
Posts: 71
Location: Ova

PostPosted: Wed Jan 22, 2014 10:08 am    Post subject: Reply with quote

Článků a názoru je strašně moc. Tady je jeden docela solidní:
http://www.celorocni-pneumatiky.cz/

Plyne z toho, že celoroční jsou vhodné jen pro určitý typ řidičů a stejně se nejedná o "plnohodnotné" řešení. Přesto si myslím, že pro městské řidiče s malým nájezdem km ročně jsou plně dostačující.
_________________
Fusion 1,4 58kw, r.v. 2008., LPG, nejporuchovější vůz v moravskoslezském kraji.
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Wed Jan 22, 2014 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

V BA a okolí na rovine by sa s tym dalo existovať.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Liboro



Joined: 16 Sep 2008
Posts: 893
Location: Žilina a okolie

PostPosted: Wed Jan 22, 2014 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

Súhlasím s Duvesom v bode nové veľké SUV, tie totiž vo verzii 4x4 mávajú aj vyslovene letné pneu označené M+S. (je to nejaká celoročná verzia pre južné krajiny a 4x4 zabezpečí, že je to bezpečnejšie.) Sám mám takéto pneu na X3 (Pirelli scorpion) ale jazdím ich iba v lete, ja by som s tým v zime nešiel na cestu. Ale zákon by bol splnený, M+S aj vločku majú Very Happy
Inak mi to príde ako šetrenie na nesprávnom mieste. Radšej budem tie gumy jazdiť dlhšie, pokojne aj 8-10 sezón ako nemať zimné pneu.
_________________
EX:Fusion 1,4 TDCI Comfort Family,Deep blue metalíza,r.v.12/2004,Fusion 1,6 16V GHIA,blue jeans met.,r.v.5/2005,
Now:BMW X3 20xD,r.v.2010,červená met.,VW Polo 1,2TSI,7st.DSG,r.v.2011,červená žiarivá
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Wed Jan 22, 2014 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

Liboro wrote:
Súhlasím s Duvesom v bode nové veľké SUV, tie totiž vo verzii 4x4 mávajú aj vyslovene letné pneu označené M+S. (je to nejaká celoročná verzia pre južné krajiny a 4x4 zabezpečí, že je to bezpečnejšie.) Sám mám takéto pneu na X3 (Pirelli scorpion) ale jazdím ich iba v lete, ja by som s tým v zime nešiel na cestu. Ale zákon by bol splnený, M+S aj vločku majú Very Happy
Inak mi to príde ako šetrenie na nesprávnom mieste. Radšej budem tie gumy jazdiť dlhšie, pokojne aj 8-10 sezón ako nemať zimné pneu.

No ja mam 6 rokov auto a gumy a ešte su dobre. Take 2 roky vydžia. V tom članku vyššie píšu, že maximalne tak 6 rokov.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Wed Jan 22, 2014 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

Pár neuspořádanejch myšlenek. Nevím, jak které testy kdo platil. Nevěřím tomu, že zimní gumy v létě jsou jak žvejkačka. Mám nějaké Bridgestony či co, koupené s autem, na mokru to klouže víc než letní, na sněhu s tím musím polehoučku pomaloučku a tvrdý jsou jak beton. Když se rozjíždím na mokru do kopečka z parkoviště, všichni se otáčejí, co vyvádím. Taky je známo, že zimní guma tak nejpozději po třech letech své "zimní" vlastnosti ztratí, takže utečou změkčovadla a je horší, než letní. Zimní guma nemůže být moc hrubá, protože se sní jezdí i na suchu a po dálnici a řvalo by to jak bejk. Takže jemná zase na sněhu netáhne. Poslední vzorek, kterej za něco stál byly barumky OR6.
Vysoký vzorek bude "plavat" u obou. Trvale na hranicích adheze jezdí málokdo, mimoto by zimní gumy v létě měly víc lepit. Osobně vidím největší problém v hlučnosti. Zimáky prostě hučí. A kdo chce závodit, tak si to musí zaplatit. Když chceš opici, musíš mít na banány. Takže pak si týpek koupí super hyper zimáky, předjede na marastu pět aut v koloně a mrdne to v zatáčce na pole. Strom tam nebyl. Osobní zážitek. Celé je to z 90% prolobované gumárenskými konzerny.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
SEKYC



Joined: 07 May 2011
Posts: 414
Location: Roudnice n.L

PostPosted: Wed Jan 22, 2014 11:00 pm    Post subject: Reply with quote

OR6 byl na š 105-120užovce jako prvovýbava a byl přezdívaný kvůly tvaru toho vzorku klobásy a o kvalitě se moc mluvit teda nedalo,pak přišel OR34- na jízdu opravdu supr guma která u těch širších škodulek dělala divy jak v létě tak i v zimě to auto neskutečně sedělo (vlastní zkušenost š120LS)ale soudruzi to u téhle gumy pohnojili s železným kordem který praskal a na protektory to nešlo už použít oproti OR6 která se dala protektorovat snad pořád dokola.To že je vše prolobovaný je jasný stačí podívat na poslední zprávy viz.ADAC ,ale vím určitě že zimní guma po třech letech nebude nikdy horší než letní a jezdit v létě na zimních gumách je hazard,jízdní vlastnosti jsou na ho... Mě stačí když v dubnu nasadím letní, to je tak kolem20ti stupnů a to je jak když sednu do jinýho auta,sedí v zatáčkách jak přikovaný,neplave a už není nedotáčivý no prostě supr jízda.Co se týká úspory peněz no nevím,v práci jsme to zkusily na autě nechat zimáky-koupily se nový v žáří 2010 odjeli zimu-odjeli léto 2011 vzorek ubýval snad před očima,měli 5-6mm tak odjeli ještě zimu tak tak a léto 2012 a byly fuč až na kontrolní body,takže dva roky víc ne,pak jsme si uvědomili že jsme jezdili na zimní gumě vlastně v pohodě jen jednu zimu,ta druhá to už po tom létě byly dost sjetý nebyla nic moc a v létě hučely jako když jsem na vojně přesouval po silnici T72.
_________________
Ford Fusion (FUFÍK) 1.4 16V 59kw Comfort RedTango 5/2010 6,4l // Hyundai i10 1.2 16V 57kW 01/2009 ( divoká červená karkulka)
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Thu Jan 23, 2014 6:42 am    Post subject: Reply with quote

Akorát tady už se dostáváme trošku jinam. Pokud toho najezdíš hodně, tak určitě Prezouvani. Kuli opotřebení. Ale v prvním prispevku to začalo, že najezdi 7tis. Za rok.to určitě pak ty zimní vydrží déle. A po ekonomické stránce se mu to taky vyplatí. A to nepočítám, že na tom bude z hlediska bezpečnosti lépe, než tady někteří zodpovědni Prezouvani, co mají gumy 8 sezón.
Ještě k tomu lepení a nebezpečnosti. Když už tu děláme z Fusiona kdo ví jakého sporák, co musí perfektně sedět v zatáčkách.
Třeba v F1 a nejenom tam se pro větší prilnavost používají měkčí směsí. Hodně lepí a taky se rychle sjíždí.
Takže bych řekl, že při nájezdu do 10tis za rok bych tam s klidem nechal zimní. Ušetří a nebudeš jezdit na 8 a více let starých gumach.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
ALEX46



Joined: 16 Sep 2008
Posts: 14
Location: Filipova 14,63500 Brno

PostPosted: Sun Mar 02, 2014 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Dobrý den, taky patřím k těm,co ročně najezdí málo km -asi 7000. Mám kompletní zimní a letní sadu kol, ještě zakoupenou s novým Fusionem 1,4 benzin v září 2008. Zimní pneumatiky jsou na první pohled jako nové. Ale po přezutí na letošní zimu se projevila větší hlučnost těchto pneumatik. Jevilo se to velice podobně jako když "odchází " ložiska v předních kolech (už jsem zažil na jiném autě). Teprve včera, když jsem přezul na letní hučení přestalo.
Takže teď zase nasadím zimní a budou tam až do úplného sjetí. A začínám taky uvažovat o celoročních gumách. Alex
_________________
FoFu 1,4 od 16.9.2008
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Podvozok, brzdy, kolesa, pneumatiky All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group