Ford Auto Web

Fusion Forum - Forum majitelov a priaznivcov auta Ford FUSION   |  Pozri si Ford Auto Web

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Světla - při zapnutí dálkových se vypnou potkávací?

 
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Elektroinstalacia, elektronika
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ssebring



Joined: 14 Feb 2017
Posts: 1
Location: Kroměříž až Uherské Hradiště (ČR)

PostPosted: Tue Feb 14, 2017 4:24 pm    Post subject: Světla - při zapnutí dálkových se vypnou potkávací? Reply with quote

Ahoj všem na tomto fóru,

dostal jsem za úkol udržovat mamčiného Fusiona, kterého si před týdnem koupila (cca 150 000 km), a tak přicházím na toto fórum pro rady a doufám, že časem i s nějakou radou přijdu Wink

Dotaz:
Pokud zapnu dálková světla, tak se souběžně vypnou světla potkávací.
Mně to přijde poměrně nelogické a ještě jsem se s tím na žádném autě nesetkal - vždy při zapnutí dálkových svítily i potkávací. Proto se ptám, zda je to u Fusiona normální a je to třeba běžné chování vozidel s dvouvláknovou žárovkou H4 (s níž sice nemám zkušenost, avšak už z principu mi dvouvláknové žárovky vadí), nebo se jedná o závadu?



Detailnější popis (není-li vám třeba, tak přeskočte):
1. Se spuštěným motorem mám ovládací kolečko vlevo od volantu ve druhé poloze, čili světla jsou zapnuta v normálním potkávacím režimu.
2. Svítí tedy potkávací a já zapínám levým přepínačem na volantu tahem k sobě dálková světla.
3. Během pohybu páčky se rozsvěcují dálková světla (světelná houkačka), která nyní svítí souběžně s potkávacími.
4. Dojdu do krajní polohy, v přepínači klasicky cvakne, čímž zůstávají dálková světla zapnutá a já páčku pouštím.
5. Během okamžiku, kdy se páčka vrací do výchozí polohy, zhasnou potkávací světla a zůstávají svítit pouze dálková.
6. Při vypínání opět pouze na tu přechodnou chvíli svítí jak dálková, tak potkávací.


Děkuji za odpovědi,
Kamil

(použil jsem funkci Hledat, ale toto téma jsem nenašel, a to ani při procházení fóra, tak se omlouvám, pokud už to tady bylo)
_________________
Ford Fusion 1,4 Zetec-S, 59 kW, benzin, 01/2008 - pouze v opatrovnictví
Ford Focus 1,6 Zetec-SE, 74 kW, benzin, 04/2002 - cca 20 000 km ročně, údržba vlastní
Back to top
View user's profile Send private message
SEKYC



Joined: 07 May 2011
Posts: 414
Location: Roudnice n.L

PostPosted: Tue Feb 14, 2017 6:34 pm    Post subject: Reply with quote

Koukám ty máš i focuse a tam to takhle není? U H4řek vždy má svítit jen jedno vlákno,to přepínání mě taky trošku rozhodilo Very Happy když jsem fufíka přivezl z autosalonu, protože všechna auta co jsem v životě řídil se při přepnutí rovnou rozsvítilo to druhé vlákno a ne souběžně obě jako u fufi ,ale časem jsem v tom i našel výhodu -když se mi něco v noci při jízdě nezdá tak jen trochu potáhnu páčku a jsou tam i dálkový na chvilku(nedocvaknu ji) je to dobrý třeba když jedu u nás přes lesy tak na srnky,muflony atd. Já jezdím 99% z potkávacími protože fufi dost dobře svítí oproti konkurenci a za ty H4 sem hodně rád,takový ty keci jako v tv že to jsou oproti H7 nemoderní,přetpotopní atd.,ale drží, mě se za 7 let spálila jedna H4, a jak sleduji kolem sebe auta známých,kamarádů s H7 tak za rok minimálně 2ks spálí.
_________________
Ford Fusion (FUFÍK) 1.4 16V 59kw Comfort RedTango 5/2010 6,4l // Hyundai i10 1.2 16V 57kW 01/2009 ( divoká červená karkulka)
Back to top
View user's profile Send private message
ssebring



Joined: 14 Feb 2017
Posts: 1
Location: Kroměříž až Uherské Hradiště (ČR)

PostPosted: Tue Feb 14, 2017 7:50 pm    Post subject: Reply with quote

Díky za odpověď. Takže je to normální, tušil jsem to...

Ano, na Focusu (2002 po faceliftu) to mám opravdu jinak. Pokud zapnu dálková, tak potkávací svítí (přepínač je totožný s Fusionem a způsob ovládání taky). Bral jsem to jako samozřejmost, ale teď to beru už jako výhodu Laughing

Taky jezdím denně přes les - na mé trase asi 10 km (Focusem). Samá zatáčka, samý kopec, srny, divoká prasata apod. Stromy a keře v některých místech přímo u cesty a sem tam padlý strom přes cestu.
Zatím co dálková (2x55W soustředěných do větší vzdálenosti) mi slouží pro přehled v dostatečném předstihu mimo zatáčky a současně potkávací (2x55W soustředěných do střední vzdálenosti od auta) mi pořád udržují přehled, zda se neobjevuje něco nového přímo před autem, nebo zda jsem nějakou větev (či hlavu nějaké lišky) nepřehlídl. Tak to vidím já.

Abych vyzkoušel, jak se jede ve Fusionu a posoudil jeho stav, tak jsem ho vzal na stejnou trasu. A ouha - ta světla mě zaskočila (teda bylo toho víc, ale to rozepíšu jinde, pokud to nevyřeším). Když to shrnu, tak mám u Fusionu na výběr buďto 120 W do dálky, nebo 110 W "kousek před auto" (tím neříkám, že svítí špatně - to ne). Ale ten rozdíl je pro mě znát obzvlášť teď, když je cesta namrzlá a já musím brzdit hodně dopředu se mi opravdu hodí vidět všude (situaci však řeší pomalejší jízda pouze s potkávačkama).

To, co popisuješ je funkce světelné houkačky, ne? To samozřejmě mám i na Focusu - když přepínač nedomáčknu. Taky používám. Ale na Fusionu je to jediná možnost, jak svítit oběma zároveň. Ale to je asi to, na co není H4 stavěná, že? Nejraději bych to upravil, aby mohla svítit obě vlákna současně zapnu-li dálková, ale to by asi šla žárovka rychle do háje, co? Crying or Very sad

Nicméně mamka je s tím již smířená. O závadu se tedy nejedná, takže netřeba toto dál řešit Cool Případně si může přisvítit mlhovkama, ale ty svítí opravdu hned před auto a to už je při 50-70 km/h na úhyb před případnou překážkou opravdu pozdě a navíc mlhovky nedokáže v případě protijedoucího vozidla tak pohotově vypnout, protože ovládání je trošku víc z ruky... Nehledě na to, že jejich účel je úplně jiný


Trochu OT
Nevím, jak je to statisticky se spolehlivostí H4, ale pokud se mi pokazí jedno vlákno, což bude dle provozu zřejmě to potkávací, tak měním zbytečně vždy obě vlákna. Žárovku H7 sice pálím často (zhruba 1x za rok, možná víc Embarassed ), ale zato H1 v dálkových skoro vůbec... Takže srovnání je těžký... Na první pohled to zde asi vyhrává ta H4
_________________
Ford Fusion 1,4 Zetec-S, 59 kW, benzin, 01/2008 - pouze v opatrovnictví
Ford Focus 1,6 Zetec-SE, 74 kW, benzin, 04/2002 - cca 20 000 km ročně, údržba vlastní
Back to top
View user's profile Send private message
pirat4



Joined: 13 Jul 2015
Posts: 13

PostPosted: Mon Feb 20, 2017 8:39 am    Post subject: Reply with quote

..bolo na čase aby si to začal brať ako výhodu..ono zo začiatku možno nezvyk, ale čloovek si na to zvykne pomerne skoro a ptoom to už berie ako normálnu súčasť Smile
_________________
Ford Mondeo 1.6 TDCi, 2011
Ex: Ford Focus 1.8 TDdi, 2002
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Tue Feb 21, 2017 7:09 am    Post subject: Reply with quote

MLAdý MOderní Jinoch, pro kterého dvouvláknová žárovka je fosílie. Doporučuju koupit auto z reklamy s tím vyzubeným zarostlým Němcem, kerý má v autě tak silný světla, že s nima nasvítí noční scénu. A všichni s dvouvlákny co jedou proti pak pět minut nic nevidí. Nebudeš muset přemýšlet o tom, proč nejde něco, co z principu jít nemůže. Jestli má jedno vlákno 50 W, dvě mají - ano - bingo, 100 W. To je dvojnásobný výkon, dvojnásobný proud, dvojnásobné teplo, dvojnásobná zátěž. Brzo by ty reflektory ukáply na silnici. Už tomu rozumíte, Šafránku?
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Tue Feb 21, 2017 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Laughing
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Elektroinstalacia, elektronika All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group