Ford Auto Web

Fusion Forum - Forum majitelov a priaznivcov auta Ford FUSION   |  Pozri si Ford Auto Web

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Alu kola, ET, typový list a vůbec
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Podvozok, brzdy, kolesa, pneumatiky
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Sun Mar 24, 2013 6:45 pm    Post subject: Alu kola, ET, typový list a vůbec Reply with quote

Zdravím vespolek.
Chci se na stará kolena rozšoupnout a vytunit Forda alu koly. Koukám po fórech, otravuju prodavače, i v servisu jsem se nesměle zeptal. Pokud někdo ví a zná, prosím o radu na dvě souvisící otázky. Jedná se o kola 15", certifikovaná.
V TP je pro 15" / 6" ráfek uvedeno ET 52,5 - což je poměrně hodně. Drtivá většina alu kol vhodných pro Fu má ET 40, 38 a podobně. Kola, která se mi líbí jsou široká 6,5". Když to spočítám, vychází mi, že kraj kola bude o nějakých 52,5-40=12,5 + 1/4"(6,35)=~ 18,9 mm ven z karoserie. Na kolech budou obuty běžné 195/60 pneu.
1. Nebude to drhnout o podběhy? (nechci žádné blbiny s vytahováním lemů).
2. Je nutné si na ráfky 15"/6,5" nechat vystavit typový list a zapsat do TP, když tento rozměr v TP uvedený není? Jde spíše o to, co provede policie a pojišťovna při případné nehodě.
Dík předem za dobré rady. Pokud je to už někde diskutováno, prosím odkaz.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze


Last edited by Fordeda on Sun Mar 24, 2013 8:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Ivašek a spol.



Joined: 29 Mar 2008
Posts: 3292
Location: Dětmarovice, okres Karviná

PostPosted: Sun Mar 24, 2013 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

Vytunit 15kama? Děláš si srandu,že? Very Happy

Jinak už tady o tom témata jsou:
Arrow http://fusion.fordclubs.org/forum/viewtopic.php?t=858
Arrow http://fusion.fordclubs.org/forum/viewtopic.php?t=1278
Arrow http://fusion.fordclubs.org/forum/viewtopic.php?t=862
_________________
Ford Fusion "4x4" EBONY, Blue Ocean, 1.4 Duratec, Comfort X, PP, fólie, 3/2008

http://picasaweb.google.sk/Ivasekaspol/FordFusion#
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Sun Mar 24, 2013 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

Tak votunit, no. V těch vláknech je jediný post, který je pro mně zajímavý a sice že ET 40 je použitelné do šířky ráfku 6.5, což by bylo splněno. Ještě tedy oprudím servismana aby se zapřisáhl, že ta kombinace pojede a bude zapsatelná do TP.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
Ivašek a spol.



Joined: 29 Mar 2008
Posts: 3292
Location: Dětmarovice, okres Karviná

PostPosted: Sun Mar 24, 2013 9:40 pm    Post subject: Reply with quote

Nahod tam rovnou 16ky, at už to nějak vypadá Wink
15" je samozřejmost, ne tuning Razz
_________________
Ford Fusion "4x4" EBONY, Blue Ocean, 1.4 Duratec, Comfort X, PP, fólie, 3/2008

http://picasaweb.google.sk/Ivasekaspol/FordFusion#
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Sun Mar 24, 2013 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

Na zimu používám plecháče s ET 38 a nikde nic nedrhne ani nečumí z karoserie. Žádná úprava lemů neni potřeba. Nic bych neřešil, kola koupil a dal je na auto. Co se týká nějakýho zapisování do TP, to bych nechal být. Rozměr pneu bude odpovídat techničáku a pokud nemáš to kolo fakt mimo blatník, tak to nikdo řešit nebude. A s tím ET 40 to bude v pohodě. A ještě to bude vypadat líp.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Mon Mar 25, 2013 6:22 am    Post subject: Reply with quote

Ivašek: No tak ono tunit auto pro Německý důchodce je tak trochu jako dávat triakovej regulátor k petrolejce. 16 ky tam dávat nechci, páč nízkoprofilový gumy jsou drahý, doma mám loni koupený nový 15 ky a český silnice jsou samá díra. Ale chci si udělat nějakou radost a je to snad i užitečný, protože alu kola jsou lehčí (měly by). Zdenal píše skoro jako mluví ten servisman a já jsem přece jen ještě neztratil ostražitost. Proto se v tom šťourám. Už mně mládenci okolo aut několikrát vypekli, tak nechci jen tak naletět.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Mon Mar 25, 2013 7:59 am    Post subject: Reply with quote

Co se týká té menší hmotnosti u alu, tak to bych nebral jako samozřejmost. Často to ocelový kolo je lehčí než alu kolo. Sice hliník sám o sobě je lehčí než ocel, ale na těch hliníkových kolech je zase víc materiálu.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
Ivašek a spol.



Joined: 29 Mar 2008
Posts: 3292
Location: Dětmarovice, okres Karviná

PostPosted: Mon Mar 25, 2013 8:21 pm    Post subject: Reply with quote

Fordeda wrote:
Zdenal píše skoro jako mluví ten servisman a já jsem přece jen ještě neztratil ostražitost. Proto se v tom šťourám. Už mně mládenci okolo aut několikrát vypekli, tak nechci jen tak naletět.


Zdenalovi bych věřil, to je moudrost fora Cool (a to nemyslím ani trochu ironicky)
_________________
Ford Fusion "4x4" EBONY, Blue Ocean, 1.4 Duratec, Comfort X, PP, fólie, 3/2008

http://picasaweb.google.sk/Ivasekaspol/FordFusion#
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 7:37 am    Post subject: Reply with quote

Ivašek a spol. wrote:
Fordeda wrote:
Zdenal píše skoro jako mluví ten servisman a já jsem přece jen ještě neztratil ostražitost. Proto se v tom šťourám. Už mně mládenci okolo aut několikrát vypekli, tak nechci jen tak naletět.


Zdenalovi bych věřil, to je moudrost fora Cool (a to nemyslím ani trochu ironicky)


Já bych nic neřešil, kdyby šlo o to, jak nasvítit pedály modrou diodou. Tohle je trochu jiný esspreso. Nechci skončit tak, že si rozvěsím v garáži na zeď 4 krásný kola s titanovým leskem a budu se na ně chodit koukat - a mlátit při tom hlavou do zdi.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 8:44 pm    Post subject: Reply with quote

No asi takhle. Pokud budeš shánět alu kola, který budou přesně odpovídat tomu, co máš napsáno ve velkym techničáku, tak je buď neseženeš a nebo najdeš tak 2-3 varianty a všechny budou hnusný.
A nebo jestli to tam budeš chtít dopsat, tak předpokládám, že máš přesné parametry těch kol, co máš vybrané. Na stránkách ford.cz se proklikáš na homologace a pošleš jim dotaz, jestli tam to, co máš a budeš mí i nějaký typový list, půjde dopsat do techničáku https://www.fordservice.cz/kontakty/ . A budeš mít jasno hned. Když už to chceš přesně. Žádost si pak můžeš vyplnit i on-line.
Ale co se týká tý šířky ráfku a ET, tak to bych řekl, že fakt nikdo moc neřeší, pokud to neni nějak okatý (leze kolo z blatníku). Třeba ET 15. Stejně tyhle údaje bývají na tom kole vyražené na vnitřní straně a aby si se k nim dostal, tak to kolo musíš sundat. A to na STK asi dělat nebudou, pokud nebudou mít nějaký vážný důvod. Mě třeba posledně prošly zatmavený ty malý okýnka folií bez atestu. Ani se nad tim nikdo nepozastavil (spíš ho zaujalo, jak se mi mohly zamotat větve do podvozku).

Ivašek a spol.: S tou moudrostí bych to zase nepřeháněl. Ale hodně ukecanej, to jsem. To prej maji naše děti po mě Very Happy
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Dobrá rada, dík. Mně snad nejde o nějaký dojmy, jestli budou kola vystrčený, nebo ne. Jde mi o technickou věc, když hodím do kufru pytel cementu, abych se rozjel a nerozřízl gumy. O alu kolech na internetu vím snad všechno. Taky vím, že to Fordí ET 52,5 je prakticky nesehnatelné. Jde spíš o to, že kola mají ET 40 a jsou to 6,5", takže je to tak nějak na hranici a já porád hledám jakousi jistotu, že se to tam vejde. Všechny konfigurátory co jich je mi tvrdí, že ano, bez úprav. A když to říká XYZ, budu tomu věřit. Konkrétně jde o kola Dezent F. Tak ještě zkusím dotaz u Fordů.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze


Last edited by Fordeda on Wed Mar 27, 2013 6:35 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

Tohle, že když to říká Zdenal tak tomu budu věřit, bych tu zrovna nešířil. Jenom za sebe mám osobní zkušenost s kolama s ET38, šířku nevim, ale víc, jak 6,5 to mít nebude. Jsou sice plechový, ale na funkci to nemá vliv. Auto normálně nakládám. Podle váhy ve sběrnym dvoře i 1680 Kg, taham za tim vlek apod. a nemám strach, že bych gumu proříznul o lem. Kdyžtak tady je fotka, jak tenhle rozměr kol vypadá na autě



Uploaded with ImageShack.us

Do kontaktu s lemem to má dost daleko. Pokud budeš dávat ET40, tak bych byl úplně v klidu.
Je pravda, že jsem ty kola tenkrát koupil, dal to na auto a pak koukám, že je to nějak víc vylezlý ven, než ty origo. A vypadá to líp. Škoda, že jsou to jenom plecháče.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
Ivašek a spol.



Joined: 29 Mar 2008
Posts: 3292
Location: Dětmarovice, okres Karviná

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

A nemáš problém s kamínkama / špiněním? Přecejenom ta FF karoserie už tak je nic moc z tohoto pohledu..a jestli ta kola ještě víc "vyčuhují" Rolling Eyes
_________________
Ford Fusion "4x4" EBONY, Blue Ocean, 1.4 Duratec, Comfort X, PP, fólie, 3/2008

http://picasaweb.google.sk/Ivasekaspol/FordFusion#
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Fri Mar 29, 2013 9:01 am    Post subject: Reply with quote

Je zima, tak je to prostě špinavý. Nějak na to nekoukam jestli víc nebo míň.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Fri Mar 29, 2013 10:18 am    Post subject: Reply with quote

Popravdě, taky mi to trochu vrtlo hlavou. Ale mám verzi s poplastovanými lemy kolem dokola a tam je vždy za kolem vpředu i vzadu takový ceckovitý výstupek, co funguje jako zástěrka. Ale opravdu jen jako.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Podvozok, brzdy, kolesa, pneumatiky All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group