Ford Auto Web

Fusion Forum - Forum majitelov a priaznivcov auta Ford FUSION   |  Pozri si Ford Auto Web

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Zrtcadlovka versus compakt
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Guláš - na kus reči
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Thu Feb 13, 2014 1:02 pm    Post subject: Zrtcadlovka versus compakt Reply with quote

Zdravím vespolek.
Vmísím se do poradní diskuse. Dostal jsem (snad) povolení si na stará kolena koupit foták. Můj vrchol byl Zenit E s Industarem, na Helios jsem neměl jako učen. Teď mám malý Canon a nosím ho pořád v brašně.
Takže dotaz zní: Je nějaký opravdu dramatický rozdíl v kvalitě obrazu pořízené dobrým kompaktem, CSC a zrcadlovkou? Bez vlivu optiky, i když ten tam bude vždy. Jde spíš o šum a jiné zhůvěřilosti, které se do procesu motají. Zlatej bromid.
Dovysvětlím, mířím někam do vyšší řady kompaktů, např. Olympus stylus 1, nebo ultrazoom Fuji Finepix x-S1. Ale do záběru se mi přimotal Pentax K-500 a tak jsem rozpolcenej.
Pročet už jsem megabajty recenzí a pořád vím prd.
Stačí mi názory, nechci nějaká striktní doporučení. Dík předem za všechny.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Thu Feb 13, 2014 1:17 pm    Post subject: Re: Zrtcadlovka versus compakt Reply with quote

Fordeda wrote:
Zdravím vespolek.
Vmísím se do poradní diskuse. Dostal jsem (snad) povolení si na stará kolena koupit foták. Můj vrchol byl Zenit E s Industarem, na Helios jsem neměl jako učen. Teď mám malý Canon a nosím ho pořád v brašně.
Takže dotaz zní: Je nějaký opravdu dramatický rozdíl v kvalitě obrazu pořízené dobrým kompaktem, CSC a zrcadlovkou? Bez vlivu optiky, i když ten tam bude vždy. Jde spíš o šum a jiné zhůvěřilosti, které se do procesu motají. Zlatej bromid.
Dovysvětlím, mířím někam do vyšší řady kompaktů, např. Olympus stylus 1, nebo ultrazoom Fuji Finepix x-S1. Ale do záběru se mi přimotal Pentax K-500 a tak jsem rozpolcenej.
Pročet už jsem megabajty recenzí a pořád vím prd.
Stačí mi názory, nechci nějaká striktní doporučení. Dík předem za všechny.

Záleží od financií, to čo si načtol su viacere systemy. Pod CSC sa označuju aj mirrorlesy a tie su už važnou konkurenciu pre lacnejšie zrkadlovky. No napr. Olympus OM-D E-M1 s utesnenym telom je udajne važnou konkurenciou pre poloprofi segment zrkadloviek s APS-C snímačom.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Thu Feb 13, 2014 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

ešte treba vziat do uvahy, či ti nebude vadiť zrkadlovka napr. pri cestovaní, je to dosť velka batožina, napr. telo a 2 objektívy.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Draco



Joined: 11 May 2009
Posts: 16
Location: �?evnice

PostPosted: Tue Mar 11, 2014 1:28 pm    Post subject: Kompakt x CSC, zrcadlovka Reply with quote

hazký den,
stojím před stejným problémem. Chystám se pomalu do penze a musím vrátit služební zrcadlovku. Předem je nutno říci, že s Nikonem se mi fotilo bezva a výstup má i jinou atmosféru snímku a to, myslím, bez ohledu na objektiv. Pochopitelně objektiv je základem. Ale v poslední době mi hodně vadí váha a i často opomíjený objem výbavy. Nosit na výletě něco okolo kila (a i více) na krku není nic příjemného. A vyndavat z báglu no to je vopruz. Takže řeším podobné dilema. Olympus Stylus 1 mi připadá hodně dobrý foťák, skoro ho považuji za najlepší kompakt s malým snímačem (i když trošičku větším než 2/3"). Pro mne má jednu zásadní vadu - málo schopné makro.
Z cenového hlediska je nadějná dvojka Olympus OMD - M5 a M10. Olík produkuje slušný makroobjektiv. A u obou jsou zajímavé sady s vynikajícím portréťákem.
Velmi zajímavé jsou i NEXy, resp Sony Alpha, ale také mi chybí makroobjektiv s delším ohniskem.
Nakonec je v rozhodování i cena včetně všeho potřebného příslušenství. A to potřebné navyšuje základní cenu přibližne o 1/3.
_________________
FF 1,6 Collection, Moondust
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Tue Mar 11, 2014 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

Olympus OM-D M10 je dobra volba. A teraz budu uvadzat nove modely PEN. Tuším ako prvy E-PL7, takže starší E-PL5 by mal ist s cenou dolu.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Tue Mar 11, 2014 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

Po Stylusu 1 jsem taky pošilhával, moc se mi líbí, ale v recenzích moc nechválí optiku, i když pro amatéra je to určitě postačující. A je to vcelku drahý, jak je to novinka. Ať jsem zkoumal co jsem zkoumal, pořád jsem se obloukem vracel k zrcadlovce. OMD M-10 je pekelně drahej. Takže je objednaný Pentax K-30. V podstatě hlavně kvůli hledáčku, na který všude pějou ódy. S tou váhou holt se musím smířit, ale není to full kráva, tak to snad unesu. Držte palec, ať seženou bílej.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Wed Mar 12, 2014 6:53 am    Post subject: Reply with quote

To je dobra volba. 16 mpx uplne postačuje. Preto som kupil posledny pentax model s tym rozlišením.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Draco



Joined: 11 May 2009
Posts: 16
Location: �?evnice

PostPosted: Wed Mar 12, 2014 9:19 am    Post subject: Zrtcadlovka versus compakt Reply with quote

No s tou kvalitou objektivu u Stylusu je to takové nejasné. Někde je docela chválen ( http://www.fotoaparat.cz/article/11321/1 ). Podle mne je třeba si uvědomit několik zásadních věcí.
1. Opravdu potřebuju to nej ? Soudím podle sebe a odpovědi na otázky, které s tím souvisí ještě zvětšují moji nerozhodnost. Podotýkám, že mám za dva roky dost našetřeno, abych s fotákem neztěžoval domácí rozpočet a fotím cca 50 let. A ty související otázky:
Budu dělat velké zvětšeniny, budu fotit rychlé děje (sport apod.), budu pracovat v ateliéru, budu pracovat za obtížných světelných podmínek ? Pokud ano, pak cestou je zrcadlovka, v některých případech (zatím třeba ne sport) třeba CSC. Dále dostačuje mi jaká MPx hodnota. nejsem honič megapixelů, ale v řadě případů je vyšší hodnota výhodná - třeba to moje požadované makro. Jsem připraven na to, že cena objektivů a dalších blbůstek vyjde násobně dráž než tělo fotoaparátu ?
Pokud mi stačí vlastnosti kompaktu, třeba Stylusu, pak hodně ušetřím, protože podobná (ne stejná) výbava objektivy by byl ranec.
Skutečně si myslím, že je třeba hodně sebekriticky zvážit vlastní schopnosti, požadavky a další osobní rozvoj.
_________________
FF 1,6 Collection, Moondust
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Wed Mar 12, 2014 1:20 pm    Post subject: Reply with quote

Tak ono tam do hry vstupuje víc faktorů. Předně nejde o to, jak dlouho kdo fotí, ale co si může dovolit. CSC jsou oproti zrcdlovkám drahé a nepřinášejí nějaké dramatické výhody. Kdyby byly levnější a to by být měly - není tam mechanika - tak neváhám. Dále je pro mne velmi důležitá kvalita hledáčku. Přece jen zrak se horší a bez hledáčku já fotit neumím. A hlavně se jedná o velikost čipu a s tím spojený šum a dynamika obrazu. A tady málo platné vítězí zrcadlovky. Když vezmu v úvahu světelnost setových objektivů, vyšší citlivost bude potřeba asi dost často. Vůbec nejde o počet pixelů, nebo velikost zvětšeniny. Prostě to beru tak, že ten aparát má funkce, které využiju zřídka, nebo vůbec, že si možná koupím jen jeden další objektiv a možná ani ten ne. Ale má jiné pro mne rozhodující vlastnosti. Ale každý má své preference. Není univerzální rada.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Wed Mar 12, 2014 2:16 pm    Post subject: Reply with quote

Výhoda bezzrkadloviek je v ich velkosti. Konkretne napr. PEN-y od Olympusu. Ceny su take aké sú, na E-P5 môžem ešte rok zabudnúť. No pravda je, že tieto posledne modely dobiehaju kvalitu zrkadloviek vo výstupe (dynamicky rozsah, šum) a začínaju trochu konkurovat v kontinualnom ostrení pri sekvenčom fotení. Nechem robiť proroka, ale o 5 rokov to bude velmi zaujimave.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Wed Mar 12, 2014 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

Ano to je pravda a chvíli jsem kolem nich kroužil. Jenže samotné tělo stojí co setová zrcadlovka a s objektivem je to už v pytli. Už jsem skoro byl rozhodnutý pro ten Stylus 1, ale za tu cenu mám setovou zrcadlovku s větším čipem a troufám si myslet, že v případě Pentaxu i s lepším objektivem, byť s menším zoomem. A to rozhodlo. Kdyby to bylo za rok až klesne cena, asi bych neváhal.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Wed Mar 12, 2014 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

alebo Panasonic GX7
http://www.aaron.cz/produkty/panasonic-lumix-dmc-gx7-telo-cerny
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Fri Mar 21, 2014 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

Tak Pentax je doma a začíná první oťukávání. Trochu podexponovává, blbé je, že jen někdy jen některé scény a každou jinak. Ostatní vypadá slušně. Až na tu váhu, neměl jsem možnost si to omrknout a je to těžký jak šutr.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Fri Mar 21, 2014 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

ako maš nastevenie meranie expozície? v akom režime fotografuješ? Ešte si spominam, že to blbne vtedy, ak prepojiš ostriaci bod s meraním expozície. Priklad, ostriaci bod zaostrí na niečo tmavšie a pri tejto volbe musí zdvihnut kompenzaciu expozície a svetle miesta inde budu preexponovane.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Fri Mar 21, 2014 6:56 pm    Post subject: Reply with quote

Zatím jsem zkoušel automat a P. Měření celoplošné nebo zdůrazněný střed, obojí stejně. Propojení ost. bodu s měř. exp. teď nevím, baterka je na nabíječce. Zkontroluju. Při zpracování Silkypix na automat. úpravu expozice zvedá EV o 0,5, 0,7 až i 1 u raw i jpegu. Histogram je zprava někdy až skoro třetinu prázdný. Podobně UFRAW na linuxu. Ještě budu pátrat, zatím se probourávám všemi menu, je toho hodně. Ale ve fórech píšou, že je to u Pentaxů feature.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Guláš - na kus reči All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group