Ford Auto Web

Fusion Forum - Forum majitelov a priaznivcov auta Ford FUSION   |  Pozri si Ford Auto Web

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

poistná udalosť - ako na to? / napr. celne sklo
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Nákup auta, servisy, vrakoviská
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jader



Joined: 12 Feb 2007
Posts: 60
Location: Košice-okolie

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 6:32 pm    Post subject: poistná udalosť - ako na to? / napr. celne sklo Reply with quote

Dnes sa mi od predo mnou idúceho vozidla odrazil kameň rovno do čelného skla. Poriadna rana. Sklo prasknuté. Zastavil som ho vymenili sme si údaje o vozidlách a osobné údaje. Viete mi niekto poradiť ako postupovať pri uplatnení v poisťovni z povinného poistenia a hlavne čoho sa vyvarovať?
Back to top
View user's profile Send private message
DR



Joined: 19 Jan 2007
Posts: 412

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 7:04 pm    Post subject: Re: poistná udalosť - ako na to? Reply with quote

jader: Nevím jak v SR, ale u nás snad všechny autoskloservisy nabízejí výměnu čelního skla z povinného ručení. Zajedeš tam a oni se postarají o veškeré papírování, všchno vyřídíš u nich na místě, je to otázka pár podpisů. Ovšem pouze za předpokladu, že máš všechny potřebné podklady. K těm podkladům patří taky buď protokol od policie, kde jsi označen za poškozeného, nebo nějaký zápis o nehodě, mezi tebou a viníkem, ve kterém viník uzná, že ti způsobil škodu (a jakou). Bez toho papíru máš problém, protože chlap může říct, že sis to vymyslel, on ti nic nerozbil a jsi namydlený (a můžeš se jít klouzat) - pokud mu to nedokážeš. A prokázat, že ti sklo rozbil kamínek zrovna od jeho auta .... jak to chceš udělat?

Takže v prvé řadě se musíš vyvarovat toho, aby ti někdo způsobil škodu a ty na to neměl žádný písemný doklad s jeho podpisem. Jen jestli už na to není trochu pozdě ....

Jinak vždycky záleží na konkrétním případu, ale pojišťovny mají výraznou snahu vypalácet co nejnižší náhrady škody, zvlášť z povinného ručení. Podle stáří auta a ujetých km u nás uplatnují amortizaci na materiál, bez ohledu na skutečný stav auta před nehodou. U staršího (5 a více roků), nebo více jetého (200000km a víc) auta už to dělá 50%. Pojišťovny jsou ještě větší gauneři, než banky.
_________________
administrator www.forum.fordclubs.org
Ford Mondeo ST200 HB
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Matrix



Joined: 12 Aug 2007
Posts: 56

PostPosted: Tue Oct 02, 2007 7:32 am    Post subject: Re: poistná udalosť - ako na to? Reply with quote

jader wrote:
Dnes sa mi od predo mnou idúceho vozidla odrazil kameſ rovno do čelného skla. Poriadna rana. Sklo prasknuté. Zastavil som ho vymenili sme si údaje o vozidlách a osobné údaje. Viete mi niekto poradiť ako postupovať pri uplatnení v poisťovni z povinného poistenia a hlavne čoho sa vyvarovať?

V podstate mas 2 moznosti:
1) Vyberes si firmu, ktera se specializuje na vymenu skel ZDARMA. Pokud to bude firma seriozni, tak zaridi veskere formality za tebe. V kazdem pripade je nutnosti, aby vinik (ten co ti to zpusobil) skodu nahlasil u sve pojistovny. Tvoji hlasenku jako poskozeneho si jiz vyridi firma, ktera ti sklo bude menit, taktez prohlidku skody. Tato forma vyrizeni je pro tebe pohodlna, ale prinasi 2 rizika, na ktera si dej pozor: a) poradne si zkontroluj, jake papiry podepisujes, na vsech dokumentech musi byt, ze vse je ZDARMA, tedy zadne skryte klausulky o nejakych budoucich doplatcich, napr. kdyz pojistovna vyplati mene, a tak, b) dej si bacha, jake sklo ti tam budou montovat, vyrobcu je cela rada (od 2000Kc do 12000Kc za sklo) a konkretne Fusion miva casto celni sklo vyhrivane. Pokud mas vyhrivane, doporucuji trvat na montazi skla Pilkington - pravdepodobne jsi takove mel i original.
2) Dalsi moznosti je, ze skodu nahlasis jako poskozeny pojistiteli vinika. Opet je nutne si ohlidat, aby skodu nahlasil i vinik. Bude nasledovat prohlidka skody, kdy bud zastupce pojistovny prijede k tobe na prohlidku, nebo prijedes s vozidlem sam na jejich pobocku. Pri prohlidce se rozhodnes, jestli budes predkladat fakturu za opravu, nebo chces vysi nahrady spocitat rozpoctem. Doporucuji nechat si pri prohlidce pojistovnou spocitat, kolik by ti dali rozpoctem. No a potom si jen nechas sklo vymenit. Opet plati zasada, do jakeho mene-ci vice kvalitniho skla pujdes.
_________________
Matrix
Back to top
View user's profile Send private message
icask



Joined: 19 Jan 2007
Posts: 178

PostPosted: Thu Oct 04, 2007 6:28 pm    Post subject: Reply with quote

Na sklo sa nedava amortizacia. Poistovne sa sice obcas snazia o to, ale vedecky je dokazane. Sklo sa opotrebuva casom tak strasne malo, ze sa neda vypocitat amortizacia ani na 20 rokov.

Nedajte sa nachytat!!!!!
_________________
FO FU 1,4 TDci 12/2005 od 11.2008 uz VW Passat 1,9 TDi
Back to top
View user's profile Send private message
DR



Joined: 19 Jan 2007
Posts: 412

PostPosted: Thu Oct 04, 2007 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

icask wrote:
Na sklo sa nedava amortizacia. Poistovne sa sice obcas snazia o to, ale vedecky je dokazane. Sklo sa opotrebuva casom tak strasne malo, ze sa neda vypocitat amortizacia ani na 20 rokov.

Nedajte sa nachytat!!!!!


Po jediné zimní sezóně spolehlivě poznáš, jak se čelní sklo může opotřebit - narozdíl od nového jsou na něm tisíce teček od malých kamínků a písku. Ale jinak souhlas, na čelní sklo se obvykle amortizace neuplatnuje. Nicméně pojišťovny mají své tabulky a to je pro ně zákon - a přes to nejede vlak Sad. Vždycky záleží na konkrétní pojistné smlouvě, podle které se škoda řeší.
_________________
administrator www.forum.fordclubs.org
Ford Mondeo ST200 HB
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Matrix



Joined: 12 Aug 2007
Posts: 56

PostPosted: Sat Oct 06, 2007 10:32 am    Post subject: Reply with quote

DR wrote:
icask wrote:
Na sklo sa nedava amortizacia. Poistovne sa sice obcas snazia o to, ale vedecky je dokazane. Sklo sa opotrebuva casom tak strasne malo, ze sa neda vypocitat amortizacia ani na 20 rokov.

Nedajte sa nachytat!!!!!


Po jediné zimní sezóně spolehlivě poznáš, jak se čelní sklo může opotřebit - narozdíl od nového jsou na něm tisíce teček od malých kamínků a písku. Ale jinak souhlas, na čelní sklo se obvykle amortizace neuplatſuje. Nicméně pojišťovny mají své tabulky a to je pro ně zákon - a přes to nejede vlak Sad. Vždycky záleží na konkrétní pojistné smlouvě, podle které se škoda řeší.


Pokud ti daji original sklo, tak zalezi na pojistovne jestli uplatni amortizaci. Pokud ji uplatni, nic s tim nenadelas. Ale pokud ti daji neoriginal tak nemaji s amortizaci sanci. Muzou to zkouset, ale nedej se. Vse se resi na zaklade metodiky, ktera se jmenuje Znalecky standard c.1. Podle toho pojistovna stanovuje zpusob vypoctu tzv. skutecne skody. Je to jediny dokument, ktery pouzivaji i soudni znalci, nicmene neni pravne zavazny, takze se o nej nelze moc opirat. Very Happy
_________________
Matrix
Back to top
View user's profile Send private message
misko



Joined: 03 Oct 2007
Posts: 6
Location: okr. Hodonín, ČR

PostPosted: Fri Nov 09, 2007 8:34 am    Post subject: Pojitna udalost - rozbite zpetne zrcatko Reply with quote

Přesouvám do tohoto vlákna (na doporučení admina - prosím o vymazání původních vláken, nějak jsem to ve vzteku zblbnul).
---
Dobré ráno, milí Fusionisté!
Všechno je jednou poprvé, i já musím poprvé řešit pojistnou událost:
V zkratce - na úzké okresce v nepříjemné zatáčce, která vede na úzký most (a nedává moc úniku) mi protijedoucí řidič očesal zpětné zrcátko. Vyhýbal se zábradlí a vyneslo ho to lehce do protisměru. Samozřejmě odjel...
Jsem pojištěný u Kooperativy (kombinace povinné+havarijní, spoluúčast 5 tis. Kč).
Teď dotazy:
1) Jak bych měl postupovat, pokud jste někdo řešili podobnou údálost?
2) Kolik tak může stát výměna zpětného zrcátka ?
3) Nebude lepší nahlásit spíš poškození vandalem (jako při parkování)?
Předem díky. Je to nepříjemné a navíc si tak trošku vyčítám, jestli jsem neměl být opatrnější a předvídavější. Místo velice dobře znám (10 let na kole, autem i pěšky). Sice za to asi nemůžu, ale přece jenom...
Michal

P.S. Dnes odpoledne právě jedu na výměnu zimních pneu (akce Ford), v servisu stejně budu. Pojišťovna je v místě (Uherské Hradiště), ale můj servis není z hlediska Kooperativy "autorizovaný" pro posuzování škod... Musím to nějak dát dohromady.
_________________
MiŠko
Ford Fusion Ebony - 1.4 Duratec 58 kW
Back to top
View user's profile Send private message
Matrix



Joined: 12 Aug 2007
Posts: 56

PostPosted: Sun Nov 11, 2007 10:37 am    Post subject: Re: Pojitna udalost - rozbite zpetne zrcatko Reply with quote

misko wrote:
Přesouvám do tohoto vlákna (na doporučení admina - prosím o vymazání původních vláken, nějak jsem to ve vzteku zblbnul).
---
Dobré ráno, milí Fusionisté!
Všechno je jednou poprvé, i já musím poprvé řešit pojistnou událost:
V zkratce - na úzké okresce v nepříjemné zatáčce, která vede na úzký most (a nedává moc úniku) mi protijedoucí řidič očesal zpětné zrcátko. Vyhýbal se zábradlí a vyneslo ho to lehce do protisměru. Samozřejmě odjel...
Jsem pojištěný u Kooperativy (kombinace povinné+havarijní, spoluúčast 5 tis. Kč).
Teď dotazy:
1) Jak bych měl postupovat, pokud jste někdo řešili podobnou údálost?
2) Kolik tak může stát výměna zpětného zrcátka ?
3) Nebude lepší nahlásit spíš poškození vandalem (jako při parkování)?
Předem díky. Je to nepříjemné a navíc si tak trošku vyčítám, jestli jsem neměl být opatrnější a předvídavější. Místo velice dobře znám (10 let na kole, autem i pěšky). Sice za to asi nemůžu, ale přece jenom...
Michal

P.S. Dnes odpoledne právě jedu na výměnu zimních pneu (akce Ford), v servisu stejně budu. Pojišťovna je v místě (Uherské Hradiště), ale můj servis není z hlediska Kooperativy "autorizovaný" pro posuzování škod... Musím to nějak dát dohromady.


Je smula, ze vinik ujel, jinak bys dostal nahradu z jeho pojisteni odpovednosti. Vzhledem k cene do vyse spoluucasti, kterou mas z havarijniho pojisteni min. 5000Kc bych to prostrednictvim pojistovny vubec neresil.
Nejakou autorizaci servisu bych neresil vubec. To ma prinos akorat v tom, ze prohlidku neprovadi likvidator, ale servis to dela za nej. Pro tebe to extra prinos nema. Kdyz s tim sjedes do pojistovny, tak ti to vyfoti, a nebo likvidator prijede k tobe domu. Za 5 minut je prohlidka hotova. Takze nejaka autorizace neni vubec podstatna.
Resil bych to nakupem zrcatka, nebo jeho rozbite casti. Vymenu zvladnes urcite sam, neni na tom nic sloziteho, a das to dohromady za par korun.

Tady jsou ceny z Auto Kelly:
- mechanicky ovladane zrcatko … 941,-Kc vc. DPH
- elektricky ovladane a vyhrivane zrcatko … 1369,-Kc vc. DPH
- kryt zpetneho zrcatka pod lak … 465,-Kč vc. DPH
- sklo s vyhrivanim … 713,-Kc vc. DPH
- sklo bez vyhrivani … 462,-Kc vc. DPH
_________________
Matrix
Back to top
View user's profile Send private message
dulius
Site Admin


Joined: 11 Jan 2007
Posts: 4425

PostPosted: Mon Nov 12, 2007 8:38 am    Post subject: Reply with quote

stalo sa mi nieco podobne, tu o tom bolo pisane, neslo o zrkadlo, ale zadny naraznik ...

http://fusion.fordclubs.org/forum/viewtopic.php?t=215
_________________
admin Fusion webu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dulius
Site Admin


Joined: 11 Jan 2007
Posts: 4425

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

tak uz patrim k Vam .. celne sklo od kamienka puki puk ...

ale mam toho dotycneho, suhlasi, ze to bol ON, zajtra sa stretneme a vypiseme papiere pre poistovnu ...

takze ako? mam ist do mojej poistovne s tym papierom, alebo inam?
cesi tu pisali, ze nikde netreba chodit, ze tie papierovacky vybavi autosklo predajna, tak neviem. ja asi pojdem do fordu priamo, oni by to snad mali vybavit vsetko, ci nie? spojim to s garanckou ...
_________________
admin Fusion webu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
King24



Joined: 24 Mar 2009
Posts: 226
Location: Bratislava

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

no musiš vedieť aku poisťovnu má vinník...
pojde to cez jeho zákonnú poistku... mal by to všetko vypísať a nahlásiť ON...
na ohlásenie je nejaká doba ... neviem cca 10-14 dni ?

napr. v kooperative to daju do PC pridajú ti potom číslo pod ktorým je to evidované nahlásiš a to pri výmene u ich zmluvného partnera...
a nemal by si platiť nič...

ale napr.
Allianz si platíš sám dopredu a potom stráášne neskoro / mne o 5 mesiacov / pošlú peniaze na účet...
_________________
Fusion Comfort, Moondust Silver, r.v. 2/2007, 80 koní v stajni Duratec
Back to top
View user's profile Send private message
King24



Joined: 24 Mar 2009
Posts: 226
Location: Bratislava

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

ps. Ford s tým asi nič nemá... to by si si asi musel platiť sám resp. z tvojej havarinej poistky ak ju máš
_________________
Fusion Comfort, Moondust Silver, r.v. 2/2007, 80 koní v stajni Duratec
Back to top
View user's profile Send private message
palo.789



Joined: 17 Apr 2008
Posts: 56
Location: Břeclav

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 7:33 pm    Post subject: Dulius: čelní sklo Reply with quote

nevím jak jste se dohodli, ale já by jsem ti žádnou vinu nepodpísal: Zní to sobecky, ale v případě, že budu souhlasit, že ti kamínek odletění z mého auta rozbil sklo tak příjdu o bonus za 3 roky (česká pojišťovna) a příští rok mi zdraží pojistné o 15% navíc oproti běžnému zdražení. Z uvedeného důvodu mám v povinném ručení připojištění čelního skla a platím navíc cca 900,- Kč ročně. Když viník řekne, že jeho auto to nebylo tak to velice těžce dokážeš a pojišťovna viníka ti nic nedá. Jinak už jsem to zažil. Na moji pojišťovnu jsem nahlásil poškození čelního skla od neznámého vozidla a Ford papíry vyřídil. Jenom mi přišlo vyrozumění o zaplacení 12 000,- Kč servisu. A auto tam muselo zůstat přes noc z důvodu schnutí lepidla.
Back to top
View user's profile Send private message
Liboro



Joined: 16 Sep 2008
Posts: 893
Location: Žilina a okolie

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

Robil som to minulý rok, ak ho máš(vinníka), tak to musí nahlásiť on vo svojej poistovni, pošlú ťa k ich zazmluvnenému partnerovi, ten ti urobí obhliadku(pofotí si auto, sklo, kilometre) znehodnotí ti okno(vyryje diamantom nejaký znak nan), dohodne sa termín výmeny(trvalo to 4 hodiny práce) a sú dve možnosti. Presne ako sa tu už písalo, ak má škodca Alianz, budú chcieť aby si zaplatil v hotovosti(cca 9000-12000 korún, záleží od skla, či to bude oreginál Pilkington alebo iný výrobca)Iné poistovne neviem, ale obávam sa, že to bude rovnaké. Ja som tam urobil vietor, kedže som o tom nebol informovaný vopred(resp. bol som poučený, že stačí len auto pristaviť, oni všetko vybavia) takže nakoniec súhlasili so spätnou platbou pre servis.
Mne to robili v Hornet autosklo Žilina, mám dve skúsenosti. Táto s tou platbou v hotovosti a tým, že praskli plast v rohu pod oknom a potom dva roky predtým nám vymienali na Transite tiež čelné okno a bez nášho vedomia, bez dokladov a bez načerpania paliva boli v Považskej Bystrici našim autom. Lenže sa prerátali, aj keď boli upozornení, že auto je sledované cez GPS urobili to a nakoniec boli veľmi prekvapení, keď sme k preberaniu vozidla doniesli výpis z knihy jázd s presnými súradnicami, ulicami, počtom kilometrov aj rýchlosťami s tým, že ich udáme za neoprávnené užívanie cudzieho motorového vozidla etc. Veľmi rýchlo sa to snažili utuťlať. Very Happy Nakoniec obišli s faktúrou za celodenný prenájom motorového vozidla.
_________________
EX:Fusion 1,4 TDCI Comfort Family,Deep blue metalíza,r.v.12/2004,Fusion 1,6 16V GHIA,blue jeans met.,r.v.5/2005,
Now:BMW X3 20xD,r.v.2010,červená met.,VW Polo 1,2TSI,7st.DSG,r.v.2011,červená žiarivá
Back to top
View user's profile Send private message
dulius
Site Admin


Joined: 11 Jan 2007
Posts: 4425

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

oki, takze to ma nahlasit ON ... takze ja s tym nic nemam, len vyplnim papire a dam jemu ? v papieroch je telefon na mna, takze len budem cakat kedy mi oni zavolaju? jeho poistovna myslim ...

a co oprava? mam pockat pokial mi zavolaju, ci ako? asi nepojdem si zajtra vymenit sklo ...
_________________
admin Fusion webu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Nákup auta, servisy, vrakoviská All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 1 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group