Ford Auto Web

Fusion Forum - Forum majitelov a priaznivcov auta Ford FUSION   |  Pozri si Ford Auto Web

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Velikost pneumatik - Ukazuje tachometr správně ???
Goto page 1, 2, 3  Next
 
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Podvozok, brzdy, kolesa, pneumatiky
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Daho



Joined: 19 Mar 2008
Posts: 123
Location: Jablonec nad Nisou (CZ)

PostPosted: Sun Mar 23, 2008 2:24 pm    Post subject: Velikost pneumatik - Ukazuje tachometr správně ??? Reply with quote

Zdravím, mám letní pneumatiky 195 / 60 R15 a te'd nazuté zimní 185 / 60 R14. Připadá mi, že mi tachometr ukazuje více ujetých kilometrů, než jsem ve skutečnosti ujel. Taky rychlost jakou ukazuje tachometr se mi zdá vyšší. Když jsem projel přez radar, na tachometru bylo 60km/h a na radaru 51 km/h !! ( to se mi zdá dost velký rozdíl, vím, že jsou jisté odchylky, ale toto..)

Můžou takový rozdíl způsobit pneumatiky ???? Nebo je něco s tachometrem ?? Případně, dá se to nějak doladit, opravit ???

Děkuju moc za pomoc. David
_________________
Ford Fusion 1,6 16V 10/2002
Ford Ka 1,3 44Kw 02/1998
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
pirat



Joined: 26 Jul 2007
Posts: 315
Location: Košice

PostPosted: Sun Mar 23, 2008 4:56 pm    Post subject: Re: Velikost pneumatik - Ukazuje tachometr správně ??? Reply with quote

Daho wrote:
Zdravím, mám letní pneumatiky 195 / 60 R15 a te'd nazuté zimní 185 / 60 R14. Připadá mi, že mi tachometr ukazuje více ujetých kilometrů, než jsem ve skutečnosti ujel. Taky rychlost jakou ukazuje tachometr se mi zdá vyšší. Když jsem projel přez radar, na tachometru bylo 60km/h a na radaru 51 km/h !! ( to se mi zdá dost velký rozdíl, vím, že jsou jisté odchylky, ale toto..)

Můžou takový rozdíl způsobit pneumatiky ???? Nebo je něco s tachometrem ?? Případně, dá se to nějak doladit, opravit ???

Děkuju moc za pomoc. David


Na 195/60 R15 mi tachometer ukazuje o 5km/h menej, ak tam das 185/60 R14 bude obvod kolesa mensi cize tam mas dalsi rozdiel v rychlosti pretoze tachometer je nastaveny pre 195/60 R15. Niekde sa to tu uz ale riesilo.
_________________
1.4 TDCi Tango-cervena metaliza
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Sun Mar 23, 2008 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

Je to ako pri bikoch, je to o uhlovej rychlosti. Tam je vsak vyhoda, ze sa obvod kolesa na pocitaci da nastavit.
Ak je implicitne nastavena nejaka velkost, tak prehodenim na mensiu mi to bude ukazovat o daco viac, nez v skutocnosti pojdem.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
DR



Joined: 19 Jan 2007
Posts: 412

PostPosted: Sun Mar 23, 2008 6:06 pm    Post subject: Re: Velikost pneumatik - Ukazuje tachometr správně ??? Reply with quote

http://www.e-pneu.cz/rozmery_pneu.php tady si může každý, kdo to nezvládne sám, nechat spočítat obvod kola podle rozměru pneumatiky a porovnat to s předepsaným rozměrem.

Daho: ty máš v TP povolený rozměr pneu 185/60/14?
_________________
administrator www.forum.fordclubs.org
Ford Mondeo ST200 HB
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pirat



Joined: 26 Jul 2007
Posts: 315
Location: Košice

PostPosted: Sun Mar 23, 2008 6:34 pm    Post subject: Re: Velikost pneumatik - Ukazuje tachometr správně ??? Reply with quote

DR wrote:
http://www.e-pneu.cz/rozmery_pneu.php tady si může každý, kdo to nezvládne sám, nechat spočítat obvod kola podle rozměru pneumatiky a porovnat to s předepsaným rozměrem.

Daho: ty máš v TP povolený rozměr pneu 185/60/14?


To ma kazdy fusion v TP je to na zimne s retazami.
_________________
1.4 TDCi Tango-cervena metaliza
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dan



Joined: 04 Aug 2007
Posts: 127

PostPosted: Sun Mar 23, 2008 7:47 pm    Post subject: Re: Velikost pneumatik - Ukazuje tachometr správně ??? Reply with quote

DR wrote:
http://www.e-pneu.cz/rozmery_pneu.php tady si může každý, kdo to nezvládne sám, nechat spočítat obvod kola podle rozměru pneumatiky a porovnat to s předepsaným rozměrem.

Daho: ty máš v TP povolený rozměr pneu 185/60/14?

Tiez mam obute zimaky v tomto rozmere, kvoli snehovym retaziam. Na 15-ky udajne nie su povolene. Tento rozmer mi poradil samotny predajca od Fordu.
_________________
FoFu Champion Ebony 1,4 16V, 7/07, Modrá Tonic
Back to top
View user's profile Send private message
DR



Joined: 19 Jan 2007
Posts: 412

PostPosted: Sun Mar 23, 2008 8:26 pm    Post subject: Re: Velikost pneumatik - Ukazuje tachometr správně ??? Reply with quote

Jo, máte recht. Je to přímo v návodu k autu, řetězy se smí používat pouze s 185/60/14.
_________________
administrator www.forum.fordclubs.org
Ford Mondeo ST200 HB
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bias



Joined: 28 Sep 2007
Posts: 85
Location: Slovensko

PostPosted: Sun Mar 23, 2008 11:16 pm    Post subject: Vplyv rozmeru kolies na spotrebu a rýchlosť Reply with quote

Hmm, tak som určitý čas rozmýšľal nad výmenou originál 15" elektrónov za 16". Tá porovnávacie tabuľka mi otvorila oči. Nič by som tým nezískal, iba zbytočne minul peniaze. Rozdiel na výšku - je 6 mm a rozdiel obvodu, čiže aj rýchlosti je 0,98%. Iné kafe to je pri porovnaní 14" s 15", prípadne s 16" kolami. To je rozdiel na výšku 38 mm a 44 mm a rozdiel obvodu kola 6,45% a 7,49%. Keď sa tak nad tým zamýšľam, niektorým z nás tu vychádzajú fantastické spotreby, iní to majú o pár dcl horšie. Tým pádom pri spotrebe a aj maximálke je treba zvážiť aj rozmer kola. Uvidíme, či porovnávame jablká s jablkami. Wink

A čo sa týka 14" kolies, v predajni mi povedali, aby som tam dal aj na zimu 15" kolesá.
_________________
Strieborný Ford Fusion 1,4 16V benzín, r.v. 9/2007, 6,84 L /100 km. Mám rád spoľahlivé autá.
Back to top
View user's profile Send private message
sedlaq



Joined: 17 May 2007
Posts: 529
Location: ČR - JM

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 6:27 am    Post subject: Reply with quote

bias Při přechodu na 16" bys přece nenechal profil 60, ale šel bys na 55, nebo 50. Tím by se průměr kola dostal zhruba na původní hodnoty. Jenže POZOR, není to tak jednoduché vyřídit papírově, tedy zápis do TP.
Já mám 15" i zimáky, řetězy jsem nikdy nevlastnil, ale zajímalo by mě, jestli náhodou někdo nezkoušel jejich použití i na 15" kola. Opravdu tam nevlezou?
_________________
Fusion 1,4 Champion Ebony 6/2007, červená Colorado - prodáno
Mitsubishi SpaceStar 1,3 8/2000, zelená
Dacia Duster Arktica 4x4 dCi 4/2013 stříbrná
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
duves



Joined: 05 Feb 2008
Posts: 2379
Location: Bratislava

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 6:32 am    Post subject: Reply with quote

sedlaq wrote:
Při přechodu na 16" bys přece nenechal profil 60, ale šel bys na 55, nebo 50. Tím by se průměr kola dostal zhruba na původní hodnoty. Jenže POZOR, není to tak jednoduché vyřídit papírově, tedy zápis do TP.

Ja mam 16", ale ma nikdy nenapadlo, že akakolvek zmena je podmienena zapisom do TP.
_________________
FoFu 1.4 Duratec 59 kW, RIVAL X, metaliza Tango
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sedlaq



Joined: 17 May 2007
Posts: 529
Location: ČR - JM

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 6:43 am    Post subject: Reply with quote

V ČR bys neprošel na STK (pokud by rozměr nebyl ve velkém TP) a při případné pojistné události bys mohl mít těžký problémy s pojišťovnou.
_________________
Fusion 1,4 Champion Ebony 6/2007, červená Colorado - prodáno
Mitsubishi SpaceStar 1,3 8/2000, zelená
Dacia Duster Arktica 4x4 dCi 4/2013 stříbrná
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
xxnobodyxx



Joined: 19 Jan 2007
Posts: 298

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 11:21 am    Post subject: Reply with quote

sedlaq wrote:

Já mám 15" i zimáky, řetězy jsem nikdy nevlastnil, ale zajímalo by mě, jestli náhodou někdo nezkoušel jejich použití i na 15" kola. Opravdu tam nevlezou?

Ja mam tiez zimne 15" a gumy 195/60 letne aj zimne....retazy nepouzivam aj ked jazdim do hor...skusal som na ne nahodit retaze z firemneho auta co ma taky isty rozmer a bez problemov vsetko v pohode...
_________________
1,6 16V 08/2005
Radio- http://s219.photobucket.com/albums/cc132/fordfusion16/Fusion-radio
Interier- http://s219.photobucket.com/albums/cc132/fordfusion16/Fusion-interier
Rozne- http://s219.photobucket.com/albums/cc132/fordfusion16/Fusion-rozne/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Daho



Joined: 19 Mar 2008
Posts: 123
Location: Jablonec nad Nisou (CZ)

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 1:55 pm    Post subject: Reply with quote

Děkuju za reakce! Takže je to mormální, že když mám zimní 14ky, že tachometr ukazuje víc, že ?? . ) Trochu mě to vylekalo !! Vím, že běžná odchylka je okolo 5 km/h no a mě se k tomu asi přičetl ještě ten rozdíl způsobený menším rozměrěm kola..
Tak snad to bude okey.
_________________
Ford Fusion 1,6 16V 10/2002
Ford Ka 1,3 44Kw 02/1998
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Fraga



Joined: 16 Mar 2008
Posts: 193

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

No tak toto je velmi dobra téma v živote by ma nenapadlo, že auto s iným rozmerom kolies ak sa ide 60 tak 60 vlastne nejde...teraz mam obuté zimné gumy a prechádzala som dnes okolo radaru v dedine a na tachometri 60 na radare 55 Shocked mala som dosť! Pochopím, že auto s rôznymi veľkosťami kolies prejdú rôznu vzdialenosť za rovnaký čas, ale keď raz ide auto 60 tak 60 by malo isť či ma veľkosť takú alebo onakú nie? Shocked Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
sedlaq



Joined: 17 May 2007
Posts: 529
Location: ČR - JM

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

Tachec dostává data z čidla v převodovce takže obvod kol má vliv na to co ukazuje. Jak už tady někdo psal, je to stejný jako u cyklistickýho komputeru, u kterýho musíš obvod kola nastavit, jinak neukazuje přesně. U auta je nastaven na velikost kol, na kterých ho koupíš. Ostatní rozměry způsobují jistou odchylku.
Pochopilas to správně, obě auta pojedou 60, ale každýmu se budou točit kola jinými otáčkami, proto tomu s menšími koly to bude ukazovat na tachecu víc a tomu s většími koly zase míň. Wink
_________________
Fusion 1,4 Champion Ebony 6/2007, červená Colorado - prodáno
Mitsubishi SpaceStar 1,3 8/2000, zelená
Dacia Duster Arktica 4x4 dCi 4/2013 stříbrná


Last edited by sedlaq on Mon Mar 24, 2008 3:48 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Podvozok, brzdy, kolesa, pneumatiky All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group